Uvod
Inicijativa za osnutak muzeja potječe iz 1942. g. kada je osnovano društvo Muzej i knjižnica grada Siska. Period muzejskog djelovanja u okviru društva završen je osnivanjem i otvaranjem za javnost muzeja pod nazivom Gradski muzej Sisak.
Prva izložba svečano je otvorena 1. svibnja 1951. g. i taj datum smatra se danom osnivanja Gradskog muzeja u Sisku. U Sisku je 1957. godine osnovan i Muzej i arhiv narodne revolucije za područje Siska, Petrinje, Gline, Kostajnice i Dvora te počinje intenzivno prikupljanje i obrađivanje građe u obje ustanove. Na osnovi rješenja Skupštine općine Sisak od 15. prosinca 1964. godine dolazi do spajanja Gradskog muzeja i Muzeja i arhiva revolucije u jedinstvenu muzejsku ustanovu – Muzej Sisak. Ova ustanova kao integrirana ustanova djeluje od 1. siječnja 1965. godine i obavlja muzejsku djelatnost na području općina Sisak, Petrinja, Glina, Kostajnica i Dvor.
Novim Statutom i Pravilnikom o unutrašnjem ustrojstvu i radu Muzeja 1995. godine promijenjen je njegov naziv u Gradski muzej Sisak, čime je utvrđeno i novo područje njegovog djelovanja.
Danas je to muzej općeg tipa koji obavlja muzejsku djelatnost na području grada Siska. Fundus Muzeja obuhvaća više od 30 000 predmeta. Najbrojnija je arheološka građa koja potječe iz vremena od prapovijesti do srednjeg vijeka. Iz prapovijesti datiraju brojna karakteristična oruđa i kipići. Iz brončanog doba izdvajaju se šuplja sjekira (kelt) i mač tipa Sprockhoff. Brončana ilirska kaciga iz 6. st. pr. Krista potječe iz starijega željeznog doba. Najveći broj nalaza mlađega željeznog doba (latena) vezano je za naselje Segesticu: keramičke posude, dječje igračke, fibule, bojni noževi, britve i srpovi. Iz vremena rimske Siscije (1. st. pr. Krista) potječu vojni predmeti, među kojima se izdvaja vojnička kaciga. Vrijedni su ostaci ukrašene kamene arhitekture. Brojni nalazi svjedoče o životu grada u to doba: opeke, staklarska peć, kalupi za svjetiljke, kalupi za izradu fibula i privjesaka. Iz kasnoantičkog razdoblja ljepotom izrade izdvaja se metalna svjetiljka u obliku janjeta iz 4. – 5. st. Malobrojni srednjovjekovni nalazi (6. – 16. st.) svjedoče o kontinuitetu naselja i kultura na tom području. Stotinjak predmeta je avaro-slavenske, germanske i starohrvatske provenijencije: raznovrsni nakit, dijelovi konjske opreme, oružje i oruđe te ulomci keramičkih posuda. U značajnije nalaze starohrvatskog doba ubraja se ulomak oltarne pregrade – pluteja, ukrašenoga predromaničkom pleternom ornamentikom. Među numizmatičkom građom brojne su ilirske i keltske kovanice, a najviše je rimskog novca, osobito onoga kovanog u Sisciji. Medalje pripadaju razdoblju 17. – 20. st.
Povijesna građa odražava kulturni, povijesni i gospodarski razvoj Siska. Tu su cehovska i društvena obilježja, obrtnički proizvodi, sakralni predmeti, namještaj, staklo, porculan, odjeća, osobni predmeti. Arhivska građa prati povijest Staroga grada i bitke s Turcima, razvoj brodarstva i obrta, osnivanje društava i institucija, a sadržava i osobne dokumente poznatih Siščana. Predmeti iz novije povijesti i suvremenosti tematski obuhvaćaju široko područje društvenoga, političkoga, vojnoga, gospodarskoga, kulturnoga i svakodnevnog života, s naglaskom na prijelomnim zbivanjima i osobama koje su obilježile život grada.
Umjetničku građu čine slike, skulpture i grafike, većinom hrvatskih autora, među kojima su V. Becić, M. C. Crnčić, B. Čikoš-Sesija, O. Herman, A. Motika, M. Uzelac i dr., te djela umjetnika koji su životom i radom vezani za sisačko područje: A. Biočića, J. Bužana, Z. Gradiša, Ž. Janeša, I. Marekovića, P. Pirš, M. Steinera, S. Striegla, Z. Šulentića, S. Zadrović…
Etnografska se građa odnosi šire područje grada Siska te na naselja Posavine, Pokuplja i Banovine. Uz dokumentaciju o specifičnome narodnom graditeljstvu, zbirku čine pokućstvo ručne izrade, ribarski alati, obrtnički proizvodi (lončarski i košaraški), tkalački stanovi i alatke za proizvodnju tekstila te obilje raskošno izrađenih tekstilnih predmeta i nakita.
U nadležnosti Muzeja je i sisačka utvrda Stari grad iz 16. st., spomenik kulture najviše kategorije, sagrađena radi obrane od Turaka. Utvrda Stari grad zatvorena je zbog štete uzrokovane potresom 29. prosinca 2020.
Muzej je vlasnik prostora bivše vojarne Barutana, budućeg muzejskog postava Domovinskog rata. Vojarna Barutana bila je prvi osvojeni objekt bivše JNA u koji su ušle hrvatske postrojbe 3. rujna 1991. godine i kao takva od iznimne je važnosti u novijoj hrvatskoj povijesti.
Od 2017. godine Muzej je na upravljanje dobio i Park skulptura Željezare Sisak.Gradski muzej Sisak ima obvezu redovitog održavanja arheološkog lokaliteta „Siscia in situ“ i arheološkog parka „Sveti Kvirin“.
Od prosinca 2019. godine Gradski muzej Sisak upravlja Info-centrom industrijske baštine – Holandska kuća. Holandska kuća naziv je za staro žitno skladište iz druge polovice 19. stoljeća koje se nalazi u strogom centru grada i predstavlja jedan od njegovih simbola. Tu je uređen info centar s multimedijalnim izložbenim prostorom za prezentaciju industrijske baštine grada Siska i izložbeni prostor zbirke starodobnih fonografa, gramofona i radio uređaja sisačkog kolekcionara Velimira Krakera.
Lokacija na karti
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.